WebHeader_Grove.jpg
Play Live Radio
Next Up:
0:00
0:00
Available On Air Stations
Become a sustaining member today for your chance to win two season ski passes to the NH ski resort of your choice.

2012 State Primary: Candidates

Governor | U.S.Representatives in Congress | Executive Council | State House | State Senate

* denotes incumbent

Governor

GOP gubernatorial candidates

Ovide Lamontagne
Kevin H. Smith
Robert M. Tarr

Democratic gubernatorial candidates

Jackie Cilley
Maggie Hassan
Bill Pearce Kennedy

U.S. Representatives in Congress

D1 Republican
Vern Clough
Frank C. Guinta*
Rick Parent
D1 Dem
Carol Shea-Porter

D2 Republican
Charles Bass*
Gerard Beloin
Will Dean
Miroslaw Dziedzic
Dennis Lamare
D2 Dem
Ann McLane Kuster

*Denotes incumbent

Executive Council

Distict 1
 Raymond S. Burton , R
Jerry Thibodeau, R
Beth Funicella, D

District 2
Michael J. Tierney, R
Shawn Mickelonis, D
John D. Shea, D
Colin Van Ostern, D

District  4
 Robert Burns, R
Tom DeBlois, R
Chuck Rolecek , R
Christopher Pappa, R

State House Of Representatives 

Belknap | Carroll | Cheshire | Coos | Grafton | Hillsboro | Merrimack | Strafford| Sullivan

Belknap County

District 3
Kenneth Deshaies, R
Don Flanders, R
Robert Kingsbury, R
Robert Luther, R
Frank Tilton, R

District 4
Jane Alden,D
Ian Raymond,D
Stanley Robinson,D

District 7
Guy Comtois, R*
Elaine Swinford, R*

District 8
Peter Bolster, R*
Jane Cormier, R

District 9
Harry Accornero, R*
Glenn Dewhirst, R

Carroll County

District 2
Tom Buco,D
Bob Bridgham,D
Dick Pollock, D
Syndi White, D

Dick, McClure, R
Frank McCarthy, R*
Karen, Umberger, R*
Steven Steiner, R

District 4
Paul Askew, R
Glenn Cordelli, R
Karel Crawford, R
Anthony, Lyon, R

District 7
Michael Callis, R
Norman Tregenza, R*

Cheshire County

District 10
Michael Walsh, R
Adam Hopkins, R
Dick Thackston, R

District 11
Richard Dwinell, R*
Susan Emerson, R
Eric Jackman, R
John Hunt, R*

District 14
Raymond Desmond, R
William McKenzie, R
Franklin Sterling, R*

Coos County

District 1


Duffy, Daugherty, R*
Charles Kurts, R
Larry Rappaport, R*

District 7
Bill Remick, R*
Leon Rideout,, R
Jeffrey Young, R

Grafton County

District 9
Jeremy Olsen, D
Philip Preston, D
Judy Wallick, D

District 17
Catherine Mulholland, D
Tom Ploszaj, D

Hillsboro County

District 1
Robert Fredette, R*
Louis Mayfield, R
Holly Mecheski, R*

District 5
Bob Mead, R
John Quinlan, R
William O’Brien, R*

District 6
Ivan Beliveau, R
John Burt, R*
Russell Day, R*
John Hikel, R*
Richard Meaney, R
Calvin Pratt, R*
Janet Soderquist, R
Todd Weeks, R

District 7
Ernest Castle, R
John Cebrowski, R*
Davie Danielson, R
John Graham, R*
Elijah Haykinson, R
Kelleigh Murphy, R
Christopher Richards, R
Moe Villeneuve, R*

District 9
Thomas Evans, D
Linda DiSilvestro, D
Robert Thompson, D

Mike Ball, R*
Win Hutchinson, R*
Douglas Whitfield, R

District 11
Thomas Martin, R
John Callahan, R
Shuvom Ghose, R

District 12
Richard Komi, D
Tim O’Flaherty, D
Ted Rokas, D*

District 14
Patrick Garrity, D*
Clecia Terrio, D
Carol Ann Williams, D

District 15
Mark Proulx, R*
Steve Vaillancourt, R*
James Webb, R

District 16
Robert Barry, R
Donald Frye, R
Timothy Sawyer, R

District 19
Carlo Feoli, R
Carlos Gonzalez, R*
Dick Marston, R

District 20
Ralph Boem, R*
Frank Byron, R
Laura Gandia, R

District 21
Dick Barry, R*
Tracy Coyer, R
Tony Pellegrino, R*
Dick Hinch, R*
Daniel Oberlander, R
Jeanine Notter, R*
Lenette Peterson, R*
Kathleen Stroud, R*
Phil Straight, R
Joseph Thomas, R*

Distric 22
Peter Hansen, R*
Reed Panasiti, R
Robert Rowe, R*
Stephen Stepanek, R

District 23
Conrad Koch, R
Stephen Palmer, R*
Andrew Seale, R
Shawn Sweeney, R
Bob Willette, R

District 28
Kevin Avard, R*
Tom Lanzara, R
Sean McGuinness, R*
SuzAnne-Marie Rak, R
Carl Seidel, R*

District 29
Michael Balboni, R*
Michael McCarthy, R*
Donald McClarren, R*
Kenneth Ziehm, R

District 32
Anthony Dubois, R
Don LeBrun, R*
David Murotake, R
Barry Palmer, R*
James Summers, R*

District 34
Jacqueline Casey, R
Duane Erickson, R*
Dee Hogan, R*
Timothy Twombly, R*

District 35
Bill Joransen, R
Michael Reed, R*
Peter Silva, R*
Ed Stebbins, R

District 37
Randy Brownrigg, R*
Lars Christiansen, R*
Patrick Culbert, R*
Bob Haefner, R*
Shawn Jasper, R*
Richard LeVasseur, R
Jonathan Maltz, R*
Kevin McGuire, R
Lynne Ober, R*
Russ Ober, R*
Andy Renzullo, R*
Eric Rolfs, R
Charlene Takesian, R
Jordan Ulery, R*

District 40
Gary Daniels, R*
Benjamin Linn, R*

District 45
Jerry Bergevin, R*
Keith Hirschmann, R
Matthew Swank, R*

Merrimack County

District 6
Barbara French, D
Geoffrey Hirsch, D
Eleanor Kjellman, D

District 7
Harold French, R
Susan Olsen, R

District 9
Sumner Dole, D
Howard Moffett, D
George Saunderson, D

Kenneth Kreis, R*
Priscilla Lockwood, R*
Lee Shaikh, R

District 11
Steve Shurtleff, D
Scott Welch, D

District 16
Helen Deloge, D*
Rick Waltrous, D*

District 21
Gerard Leduc, R
Dan McGuire, R*
Tony Soltani, R*

District 24
David Hess, R*
Frank Kotowski, R*
Dick Marple, R
Richard McGahey, R
Todd Smith, R
Rockingham County

District 3
Franklin Bishop, R
Kathleen Hoelzel, R*
Mike Kappler, R*
Harry McClard, R
Kyle Scofield, R

District 4
Frank Carrio, R
Gene Charron, R*
James Devine, R*
Dan Dumaine, R
Joseph Hagan, R*
Stella Tremblay, R*

District 5
Al Baldasaro, R*
Frank Emiro, R
Roger Fillio, R
Robert Introne, R*
Karen Keegan-Hutchinson, R*
David Lundgren, R*
James Marron, R
Betsy McKinney, R*
Sherman Packard, R*
Daniel Tamburello, R*

District 6
Christian Bright, R
Brian Chirichiello, R*
Sarah Desaulniers, R
Beverly Ferrante, R*
Bob Fesh, R*
David Milz, R
John O’Connor, R*
Kevin Reichard, R*
Frank Sapareto, R*
David Thompson, R
Jim Webb, R*

District 7
Mary Griffin, R*
Walter Kolodziej, R*
Donna Mauro, R*
Charles McMahon, R*
Mark Samsel, R
Kevin Waterhouse, R

District 8
Gary Azarian, R*
Ronald Belanger, R*
Patrick Bick, R
Bob Elliott, R*
Michael Flathers, R
Bianca Rose Garcia, R
Marilinda Garcia, R*
Patrick McDougall, R
John Manning, R
Anne Priestly, R
John Sytek, R*
Joes Sweeney, R

District 9
Jason Antosz, R*
Michael Falagan, R
Jeffrey Harris, R
Derek Webb, R

District 13
Regina Birdsell, R*
John Sedensky, R*
Kevin St.James, R
David Welch, R*
Kenneth Weyler, R*

District 16
Bob Nigrello, R
Glenn Ritter, R*

District 19
Patrick Abrami, R*
Timothy Copeland, R*
Joanne Ward, R

District 30
Jackie Cali-Pitts, D*
Christopher Serlin, D*

Wayne Doherty, R
Kevin Kervick, R

District 31
Robert Boyle, R
Jim Rolston, R

District 32
Harriet Cady, R
Donald Gorman, R

District 34
Timothy Alavosus, R
Janet Cincotta, R
Jeffrey Oligny, R*
Marie Sapienza, R*

Strafford County

District 1
Larry Brown, D
Candace Cole-McCrea, D
Cory Mattocks, D

District 3
David Bickford, R
Robert Kroepel, R
Kurt Ward, R

District 6
Phil Ginsburg, D*
Timothy Horrigan, D*
Jenna Roberts, D*
Marjorie Smith, D
Judith Spang, D*
Janet Wall, D*

District 7
Bruce Cory, R
Deborah Kaczynski, R

District 12
Patricia Hartley, R
Robert Jaffin, R

District 17
Donald Andolina, R*
Michael Castaldo, R
Robert Fullerton, R
Michael Weeden, R

District 19
Mark Ryder, D
Peter Schmidt, D*

District 20
Marsha Pelletier, D*
Tom Southworth, D

District 21
Michael Rhode, R
Carlton Spencer, R
Kristen Schultz, R*

District 23
Julie Brown, R*
Cliff Newton, R*

District 24
Fidae Azouri, R*
Laura Jones, R*

Sullivan County

District 1
John Clifford, R
Laura Ward, R
Bill Walker, R

* denotes incumbent

State Senate- see race results

District 1
Frank Dumaine, R
Debi Warner, R

District 5
Sandy Harris, D
David Pierce, D

Cynthia Howard, R
Joe Osgood, R

District 6
Sam Cataldo, R
Dick Green, R

District 7
William Grimm, R
Joshua Youssef, R

District 9
Ken Hawkins, R
Michael Kenney, R
Andy Sanborn, R

District 11
Peter Bragdon, R*
Daniel Dwyer

District 17
Howard Pearl, R
John Reagan, R

District 23
Dennis Acton, R
Russell Prescott, R*