Play Live Radio
Next Up:
0:00
0:00
0:00 0:00
Available On Air Stations
MATCH ALERT! Your donation right now will make a BIG impact on local journalism. Support NHPR today.
A food blog from NHPR news, digital, & programming staff, exploring food & food culture around the state & the New England region. On-air features air Thursdays on All Things Considered and Saturdays during Weekend Edition.

The Shocking Truth Behind Pistachio Pricing: The Ones With Shells Cost MORE!

When it comes to food I can be a bit of a cheapskate. If I can’t tell the difference between two similar products, the first thing I look at to determine which to buy is the price tag. But sometimes, being a frugal shopper means more than picking the right brand – sometimes it’s about getting your hands dirty. 

Take pistachios for example. I always buy them with the shells on.  Why?  Because they’re cheaper. Presumably, consumers are paying extra for the privilege of not having to split a thumbnail cracking them open. But when we asked around the office at our Concord studios, it turned out there were lots of reasons people choose to buy whole pistachios.

Taylor's math:

The pre-shelled pistachios were priced at $5.99 for 6.3 oz of nuts.

The 8 oz bag of pistachios were priced at $4.49.  After shelling he was left with 4.3 oz of nuts.

Un-shelled pistachios = $1.04 per oz.

Shelled pistachios = $0.95 per oz.

If you go the lazy route, you save $.09 per oz!

Taylor Quimby is Supervising Senior Producer of the environmental podcast Outside/In, Producer/Reporter/Host of Patient Zero, and Senior Producer of the serialized true crime podcast Bear Brook.
Related Content

You make NHPR possible.

NHPR is nonprofit and independent. We rely on readers like you to support the local, national, and international coverage on this website. Your support makes this news available to everyone.

Give today. A monthly donation of $5 makes a real difference.